Jak funguje internet a mobily? Ještě nějaké zajímavosti?

Pro turisty přichází v úvahu WiFi v hotelu, veřejné WiFi placené nebo zdarma, připojení v restauracích a 3G (LTE ještě nedorazilo). Ve většině hotelů už je zadarmo, ale nemusí dosáhnout až do vašeho pokoje.

Veřejné placené WiFi v Santa Marii je drahé, s mizerným pokrytím v budovách a velmi nespolehlivé. Nejspolehlivější je mobilní datové připojení 3G smartphonu, tabletu či notebooku prostřednictvím SIM karet místních sítí CV Movel nebo Unitel.
Ty nejvyšší palmy jsou ve skutečnosti vysílače mobilních operátorů
Internet zdarma poskytuje čím dál více restaurací v rámci konkurenčního boje o zákazníky, občas si ovšem musíte vyžádat heslo do sítě.

Jak být stále na internetu?


Trvalé připojení smartphonem k internetu se stalo pro drtivou většinu Evropanů (i Kapverďanů) samozřejmostí a mnohdy i životní potřebou. Takže pokud budete častěji opouštět hotel, potřebujete místní SIM kartu, ideální je dvousimkový mobil. Je na vás, zda využijete kapverdské číslo na volání, výhradně datové karty jsou ale cenově výhodnější. Orientační cena za SIM kartu je cca 2 Eura a 10 Euro za 3 GB.

Simku potřebné velikosti není problém koupit včetně kreditu a používat v běžném mobilu - včetně internetu. Konfigurování a provozování mobilního připojení může skrývat některá úskalí, většina informací je v portugalštině, a tak je lepší se v případě problémů pokusit o konzultaci.

Jak funguje roaming?

Mezinárodní předvolba Kapverd je +238 a působí na nich dva mobilní operátoři - CV Movel a Unitel (přejmenovaný bývalý Tmais). S nimi už vcelku spolehlivě roamují čeští operátoři, odchozí hovor je od cca 60 Kč/min, příchozí za cca 30 Kč/min, 1 MB dat je cca 300 Kč. Sice můžete mít nějaký balíček s daty pro zahraničí, ale ten vám většinou dlouho nevydrží. Někdy nepřicházejí nebo neodcházejí SMS, takže je dobré na doručení nespoléhat. Ostrov Sal je pokryt oběma operátory, městečko Santa Marie včetně datového připojení 3G.

Kolik mají Kapverdy vysokých škol?


Osm soukromých a jednu státní univerzitu navštěvuje asi 10 tisíc studentů. Dalších 6 tisíc mladých Kapverďanů studuje v zahraničí.

S lékařskou fakultou na Kapverdách teprve začínají, a tak jsou místní doktoři vystudovaní většinou v Portugalsku nebo na Kubě.

Bude kreolština úředním jazykem?


Jako snaha o odpoutání pozornosti od hospodářských problémů a jako politické téma občas sílí snahy o zavedení kapverdské kreolštiny jako úředního jazyka a právě univerzity mají být základnou, která tento jazyk bude rozvíjet, standardizovat a odkud se bude šířit. Hned tak to nebude, protože v kreolštinách všech ostrovů chybí spousta slov, odborná terminologie, a někteří "zpátečníci" argumentují, že solidní zvládnutí portugalštiny a angličtiny by pro mladé Kapverďany bylo užitečnější.

Kdy bude kitesurfing na OH?


Kitesurfing (spíše rychlostní kiteboarding) už olympijským sportem byl, když vystřídal windsurfing. Windsurfový olympijský vítěz z Londýna 2012 měl být poslední, neboť tak rozhodla v květnu 2012 jachtařská federace. Jednalo by se ovšem o "jachetní" disciplínu Course racing a nikoli o Freestyle nebo Wave. Následně však federace podlehla tlaku výrobců a národních windsurfových federací a rozhodnutí zvrátila. Kiteboarding byl tak olympijským sportem pouhého půl roku.
Na Kapverdách úspěšně proběhlo už několik kajtových světových pohárů
Druhý pokus zřejmě proběhne v roce 2024 v Marseille, jakou součást OH v Paříži. Opět se však bude jednat o rychlostní "jachetní" kajtování, tentokrát na hydrofoilových prknech, s komorovými draky a ve větrném rozsahu 5 až 40 uzlů.

Vlnový kitesurfing nejspíš nebude na OH nikdy, protože vyžaduje výjimečnou kombinaci přírodních podmínek. K té však dochází právě na Salu, a proto se zde úspěšně uskutečnilo už několik už několik závodů světového poháru.