Vízum, pas, řidičák, očkování, pojištění a přílet na Kapverdy

Informace o těchto tématech není problém najít na Internetu a v cestovních kancelářích. Málokde je však dostanete najednou a aktuálně.

Je vyžadováno vízum a turistický poplatek?


Vízum není potřeba od ledna 2019. Občané EU, Velké Británie a některých dalších evropských zemí nepotřebují pro pobyt do 30 dnů vízum, všichni cizinci se však musí před vstupem do země zaregistrovat, a pokud jsou starší dvou let, zaplatí
letištní bezpečnostní poplatek 3400 ESC (cca 30,80 euro).
Vstup do země je bezvízový, musíte ale zaplatit bezpečnostní poplatek
Cizinci tak mohou učinit trojím způsobem:

1. Online na www.ease.gov.cv nejméně 5 dní před odletem
2. Prostřednictvím cestovní společnosti
3. Až po příletu (mohou být fronty)

Kapverďané si od tohoto bezvízového vstupu kupodivu slibují zdvojnásobení počtu turistů, kterých je nyní cca 700 tisíc ročně. Pro české občany to s výjimkou úspory za mimina znamená spíše zdražení (vízum bylo 25 Euro), nadále musí přiletět
s pasem platným ještě 6 měsíců. Turisté z většiny zemí světa ovšem zaplatí nejen vízum, ale navíc ještě bezpečnostní poplatek.

V platnosti zůstává
turistický poplatek 2 Eura/noc (osoby nad 16 let, max. 10 nocí) za pobyt v zařízení hotelového typu, který se většinou platí až v hotelu.

Jaká je vyžadována platnost pasu?


6 měsíců po příletu, jak je uvedeno výše. Zákon to sice striktně nevyžaduje, ale nejspíš to "neukecáte". Pas byste teoreticky měli mít vždy u sebe, ale na plážích ho po vás nikdo chtít nebude a jinde se policie většinou spokojí
s obyčejnou kopií nebo se někdo za vás musí zaručit.

Platí na Kapverdách váš řidičský průkaz?


V praxi platí ve stejném rozsahu jako v Evropě. Máte-li strach z jeho ztráty někde "v terénu", policii zpravidla stačí obyčejná kopie, samozřejmě v kombinaci s kopií pasu. K zapůjčení auta, skútru nebo čtyřkolky samozřejmě musíte předložit
originály.

Je nutné očkování?


Žádné očkování vyžadováno není. Pokud ovšem nepřijíždíte přímo z oblasti postižené žlutou zimnicí, pak musíte doložit očkování proti této nemoci, abyste jí nezavlekli na Kapverdy. Občasné importované výskyty malárie se týkají hlavního ostrova Santiago a nikoli vyprahlých ostrovů Sal a Boa Vista.  Riziko nákazy ebolou a dengue je tu menší než v Evropě.

Samozřejmě se jedná o tropy, a v nich je obecně vyšší riziko nákazy tetanem, takže je dobré ověřit platnost tohoto očkování. Přeočkování se provádí po 10 až 15 letech, po delší době už je potřeba provést kompletní očkování.
Počítáte-li s pěšími túrami, přibalte pevné boty

Jaké přibalit oblečení?


V letních měsících stačí plavky, trička s krátkým rukávem, krátké sukně, krátké kalhoty, otevřená obuv. Vhodná jsou lycrová trička jako ochrana před prudkým sluncem, hlavně pro koupající se děti jsou spolehlivější než opalovací krémy.

V zimních měsících (leden až duben) je večer chladněji a tričko s dlouhým rukávem, svetr nebo větrovka se mohou hodit. Počítáte-li s pěšími výlety, užijete pevnou obuv.

Jakou vzít sportovní výbavu?


Pokud rádi šnorchlujete, určitě si vezměte výbavu s sebou. Jinak záleží na vašich preferencích a finančních možnostech, co si přivezete, a co si půjčíte na místě. Informujte se předem, protože přeprava sportovních zavazadel v poslední době podražila a nabídka půjčoven vybavení (včetně kol a elektrokol) se postupně zlepšuje.

Windsurfovou, surfovou a SUP výbavu se většinou vyplatí půjčit. Kitesurfová výbava je do letadla skladnější, ale třeba surfový board do vln si kajtaři také často půjčují až na místě. Neoprén v létě nejspíš nepoužijete, jinak vám postačí neoprén krátký, ovšem v lednu až květnu není za silnějšího větru dlouhý neoprén od věci.

Co do lékarničky, jaký opalovací krém?


Nezapomeňte si vzít léky, které berete. Hodit se mohou také běžné léky proti horečce jako Paralen, Ibalgin nebo léky proti žaludečním problémům. Alergici musí počítat s tím, že tu občas dochází k reakcím na některé ryby, slunce či na prach.
Opalovací krém je pro většinu turistů nutnost. Je lepší začít třicítkou nebo padesátkou a chránit zejména ramena, čelo a nárty. Kapverdy jsou přece jen blízko rovníku a bolestivé puchýře jsou na denním pořádku.

Lékárny ve větších městech (včetně Santa Marie na Salu) fungují vcelku spolehlivě, problémem může být dostupnost právě toho vašeho léku.

Jaké vzít peníze a platební karty?


Místní měnou je kapverdské Escudo (CVE). 1 EURO = 110,265 CVE. Starší informace na webu zmiňují americké dolary jako alternativní platidlo, což už dávno neplatí. V tuto chvíli (r.2019) je na Salu a Boa Vistě alternativní měnou pouze Euro, kterým můžete platit téměř všude, většinou ovšem v nevýhodném kurzu 1:100, jako drobné vám navíc většinou vrátí Escuda. Na ostatních ostrovech zaplatíte eury jen výjimečně.

Platební kartu si určitě vezměte. Pokud se vám s ní nepodaří zaplatit přímo, budete si moci vybrat alespoň místní hotovost z bankomatu.
Ověřte si, zda vaše pojištění pokrývá vámi plánované aktivity

Vyplatí se připlatit za cestovní pojištění?


Cestovní pojištění je velmi důležité. Kapverdy nejsou v EU, a tak je vám české zdravotní pojištění k ničemu. Může vám ovšem stačit pojištění k platební kartě, standardní pojištění k zájezdu nebo si uzavřete cestovní pojištění vlastní, vždy záleží na tom, co chcete na dovolené dělat. Plánujete-li kitesurfing či potápění, ověřte si, že vaše pojištění pokrývá právě tyto sportovní aktivity, a také jak vaše pojištění pokrývá odpovědnost.