Je tam bezpečno? Co zdraví, lékařská péče a žraloci?
Sal a Boa Vista jsou velice bezpečné a Santa Marie je mnohem bezpečnější než většina evropských velkoměst. Na někoho zapůsobí dokonce tak bezpečně, že ztratí pud sebezáchovy, pozve naprosto cizího člověka do pokoje, a pak se nestačí divit.
Dávejte si samozřejmě pozor na kapesní krádeže a zbytečně nevystavujte cennosti, zvlášť mimo městská centra a turistické oblasti. Jako všude jinde se můžete k ránu v baru nebo na diskotéce zaplést do nějakého problému. Ve velkých městech, jako je Mindelo na ostrově Sao Vicente nebo Praia na Santiagu, jsou čtvrti, kterým je lepší se po setmění vyhnout.
Útok žraloka nebyl zaznamenán na Salu, Boa Vistě a na většině dalších ostrovů
Pomůže vám a ochrání vás policie?
Na Salu a v Santa Marii působí policie profesionálně a bezpečnostní situaci má pod kontrolou. Občas projede policejní vůz a potkáte i policejní hlídky. V případě nouze neváhejte policii oslovit, to pomůže i v případě, když se chcete někoho zbavit. Mohou vám však dát také pokutu, když půjčené auto špatně zaparkujete, projedete s ním (či dokonce na kole) jednosměrkou obráceně nebo s sebou nemáte doklady. Pokuty za překročení rychlosti a alkohol nehrozí z důvodu nedostatečného vybavení policie.
Máte-li nějaký spor s rodilým Kapverďanem, například taxikářem, počítejte ovšem s tím, že dá policista spíše za pravdu jemu. Přece jenom, je to jeho země - kapverdsky "Nha terra".
Jak se zbavit dotěrných prodavačů?
Můžete je ignorovat nebo čelit jejich iniciativě, záleží na vaší povaze. Senegalci a ostatní pouliční prodavači nejsou nebezpeční, pokud nenarazíte na opilého či zdrogovaného jedince - stejně jako kdekoli jinde na světě. Když dotěrné prodavače totálně ignorujete delší dobu, nadávají, ale nechají vás na pokoji. Pokud se s nimi dáte do řeči, natož když přijmete nějakou bezcennou cetku, přistoupíte na jejich hru, a mohou být hrubí, pokud nenakoupíte dle jejich představ. Ve městě přinejhorším vykřiknete slovo policie (portugalsky "pulísija!"), a to většinou agresora zastaví. V poušti to platné nebude, tam poslušně odevzdáte úplně všechno.
Samozřejmě si nějaký suvenýr koupit můžete a cenu často usmlouváte na méně než polovinu. V kapverdských obchodech, obchodech s potravinami a v čínských obchodech se nesmlouvá.
Jsou nebezpeční všudypřítomní psi?
Potulní psi jsou v Santa Marii přítulní, relativně čistí a Kapverďané je milují. Poslední dobou však počet toulavých psů roste, v okolí městečka se objevovují smečky, a ty nebezpečné být mohou. Několikrát za rok jsou organizovány kastrace volně pobíhajících psů. Občas dojde i k odchytu, ale tím se místní úřady moc nechlubí, aby se nedotkly citlivějších turistů.
Kapverďani své psy milují
Je plavání v moři nebezpečné? Co žraloci?
Jste uprostřed oceánu a s některými riziky je třeba počítat. Nejzrádnější jsou asi silné proudy, které mají na kontě desítky turistů, proto neplavte příliš daleko. Zaskočit vás mohou také příbojové vlny, které na jinak idylické pláži v Santa Marii někdy vyrostou až do dvoumetrové výše. V případě nepozornosti může taková vlna semlít i zranit dospělého chlapa, natož dítě. Pokud takové vlny umíte překonat, za nimi si zaplavete kdykoli. Také si můžete vybrat pláž na jiné straně ostrova, kde vlny zrovna nejsou.
Motorové čluny jsou pro plavce mnohem nebezpečnější než žraloci
Při plavání také sledujte motorové čluny, jejich bezohlední řidiči jsou mnohem nebezpečnější než žraloci. Při šnorchlování jste lépe vidět s bójkou, pro plavání použijte alespoň barevnou plaveckou čepičku. Žraloků je tu spousta, jako všude na světě. Statisticky ale máte prý větší šanci na setkání s velkým bílým v Chorvatsku než na Kapverdách. Riziko napadení žralokem je téměř nulové a nejsou zde ani smrtelně jedovaté medůzy. Na rozdíl od jižní Afriky a Kalifornie tu neplavou tuleni, aby si vás s nimi mohl žralok splést, ovšem želvami se to tu hemží. Na Salu není útok žraloka na člověka dokumentován, nedokumentovaný fatální útok však nelze nikdy vyloučit. Smutným faktem je, že se občas nějaký rybář, windsurfař nebo plavec prostě ztratí.
Je voda z kohoutku pitná?
Voda z vodovodu v zásadě pitná je, místní obyvatelé jí pijí. Doporučujeme však pít vodu balenou, která je v některých hotelích i zadarmo. Voda z vodovodu je totiž mořská odsolená (demineralizovaná) s nižším a odlišným poměrem minerálů, než bývá v Evropě zvykem. To vadí zejména při dlouhodobější konzumaci. Horší je, že odsolená voda je také agresívnější a náchylnější ke kontaminaci. Kvůli výpadkům vodovodního rozvodu mívají hotely, restaurace a obytné komplexy vlastní nádrže, ve kterých voda nějakou dobu stojí, čímž riziko kontaminace dále roste.
Jaká je úroveň zdravotní péče?
Na Salu je zdravotní středisko v Santa Marii a v hlavním městě ostrova Espargos je nová a velmi dobře vybavená nemocnice. Z drobných úrazů a zdravotních problémů proto nemusíte mít obavy. Úroveň lékařů a péče je ovšem nižší než u nás a vážnější úrazy či nemoci jsou zpravidla řešeny převozem do hlavního města Praii, do Mindela, do senegalského Dakaru nebo přímo do Evropy.
Vedle spálenin od slunce jsou nejčastějším problémem zažívací problémy, běžné v tropických zemích. Alespoň částečně je můžete vyřešit konzultací v místní lékarně. Často se jedná o úplavici, které se daří i v hotelech a tělo si s ní většinou poradí po pár dnech samo. Pokud ne, po návratu navštivte lékaře.