Potápění i šnorchlování mohou být skvělé

Barevnou show v mělké teplé vodě jako v Egyptě na Kapverdách nenajdete. Přesto i tady může být fascinujícím zážitkem nejen potápění s přístrojem, ale i šnorchlování nebo freediving. Aby se šnorchlování nestalo zážitkem adrenalinovým, používejte bójku a hlídejte si mořské proudy.
Když se vydaří viditelnost, je potápění na Kapverdách skvělé
Jako skoro všude potřebujete trochu štěstí na dobrou viditelnost, slabší vítr a menší vlny. Pak už v několika málo metrech narazíte na pestrobarevné ryby, želvy, rejnoky, murény, menší žraloky, hejna pelagických ryb i na langusty. Manty, tuňáky, mečouny nebo dokonce žraloky velrybí v jejich přirozeném prostředí ale potkají jen potápěči s přístrojem, kteří se vydají dál od břehu. Růžové langusty dokonce jinde na světě neuvidíte, v r. 2011 byly uznány za endemický druh, který je však možné omezeně lovit.

Potápění s přístrojem

Pro potápění s přístrojem je nejširší nabídka na Salu, kde působí téměř desítka profesionálních klubů. Vzhledem k rostoucí hotelové kapacitě přibývají také kluby na Boa Vistě. Ať už máte zájem o kurz, jste začátečníci anebo pokročilí, raději se objednejte předem, na místě už může být zajištění ponorů složitější.
V kapverdských vodách žije endemická růžová langusta

Vraky, jeskyně a podmořské stěny


Vraky lodí najdete na Salu už od tří metrů pod hladinou, zdatnější šnorchlaři či freediveři mohou navštívit zachovalý vrak lodi Santo Antao v hloubce 10 m.

Právě ostrov Sal poskytuje přístrojovým potápěčům nejlepší podporu prostřenictvím několika klubů/škol i díky nejlépe zmapovaným pobřežním vodám. Podmořská stěna Cavala se nachází jižně od Salu a sahá od hloubky 28 m do 65 m a oplývá spoustou korálových ryb.  Jen kousek východněji se můžete v hloubce 18 metrů proplétat trojicí podmořských jeskyň - Tres Grotes. Na západní straně ostrova je propast Buracona otevřená shora slunečním paprskům, které pod vodou vytvářejí ohromující efekty. V nedalekém podvodním labyrintu Regona můžete pozorovat žraloky vouskaté (Nurse Sharks) a různé korýše.

Šnorchlování na Salu


Šnorchlovat můžete na Salu kdykoli a kdekoli vám to vlny a proudy dovolí. Buďte opatrní, kontakt s ježkem nebo ropušnicí může být hodně nepříjemný, bójka na vás upozorní projíždějící plavidla. V Santa Marii můžete začít hned vlevo od mola, kde se nad skalnatým dnem vznáší spousta ryb. Jen asi 100 metrů od břehu najdete v pětimetrové hloubce sochu Krista, která je pozůstatkem turistické atrakce - lodě s proskleným dnem v podobě žluté ponorky.
Krista najdete i na nádech v zátoce u Santa Marie na Salu
Hloubku okolo čtyř metrů nabízí rozsáhlá zátoka u městečka Murdeira na půli cesty mezi letištěm a Santa Marií. Je plná života, a tak užijete podvodní fotoaparát. Ze Santa Marie se tam dostanete taxíkem za 6 Euro, případně tzv. Alugerem za Euro. Pokročilejší šnorchlaři a freediveři se mohou seznámit s pestrým oceánským životem v hloubce cca 7 m na Ponta Pretě nebo prozkoumat vrak Santo Antao v hloubce 10-12 m poblíž restaurace Angulo.