Výlety a cestování po Kapverdách, poznávání přírody

Cestovat je možné po ostrovech i mezi všemi ostrovy a určitě to stojí za to. Žádné úžasné památky sice nenajdete, ale třeba středověká pevnost São Filipe s přilehlým původním hlavním městem Cidade Velha na ostrově Santiago je součástí světového kulturního dědictví podle UNESCO. Příznivci pestrého turistického terénu nebo obdivovatelé přírodních scenérií i života místních obyvatel si však přijdou na své, jak se můžete přesvědčit ve fotogaleriích.
Středověká pevnost São Filipe na hlavním ostrově Santiago
Kapverdské ostrovy lze snadno procestovat za předpokladu, že máte dost času a peněz. Většina ostrovů má vlastní letiště, na Santo Antão a Bravu se dostanete jen lodí. Rychlé trajekty společnosti Fast Ferry propojily v r. 2011 jižní ostrovy Santiago, Fogo a Bravu, v roce 2014 k nim přibyly severní ostrovy São Vicente, Santo Antão a São Nikolau. "Nejturističtější" ostrovy Sal a Boa Vista na připojení do této sítě čekají. Je to velká škoda, protože právě takový trajekt by byl významným impulsem pro individuální turistiku a nepochybně by zlepšil zásobování těchto vyprahlých ostrovů ovocem a zeleninou z ostrovů zelených.

Po Salu se můžete doslova potulovat


Turistika je na ostrově Sal omezená velikostí a jednotvárností ostrova, takže cestovní kanceláře na Salu z pochopitelných důvodů propagují hlavně hromadné výlety autobusy. Ale upřímně řečeno, těch pár zajímavých míst snadno projedete se zapůjčeným autem a navíc tempem, které vám vyhovuje. Navíc budete v mnohem užším kontaktu s místními obyvateli, a můžete se podívat i na místa, kam vás autobus nedopraví, zvlášť pokud si půjčíte vůz s pohonem 4x4. Na výlet ostrovem Sal si samozřejmě můžete půjčit také skútr, čtyřkolku nebo jízdní kolo nebo elektrokolo.

Určitě stojí za to vidět
Solný důl v Pedra Lume, který je vlastně zatopeným kráterem sopky na úrovni moře. Zespodu do něj prosakuje slaná voda, odpařováním slanost roste a krystalizuje sůl. Připomínkou průmyslové těžby soli jsou pozůstatky lanovky, která dopravovala sůl k lodím na pobřeží. Kráter je přístupný za 5 Euro a v superslané vodě se můžete i vykoupat. Jen kousek jižně od Pedra je kamenitá mělčina v níž, kde si můžete udělat selfie se žraloky. Ti na dně "luxují" mlže a plže, takže při optimálním stavu vody se to tam žraločími ploutvemi jen hemží. K žádné nahlášené nehodě tam zatím nedošlo, a tak se se žraloky můžete vykoupat také. Větším rizikem je, že žádné žraloky neuvidíte, protože průvodci vás tam vezmou i tehdy, když je voda příliš mělká či hluboká. Peníze vám samozřejmě nevrátí, protože je na vině příroda.
V kráteru sopky u Pedra Lume se můžete naložit do extra slané vody
Další jedinečným přírodním úkazem je kultovní surfový (a kajtový a windsurfový) spot Ponta Preta na západním pobřeží poblíž Santa Marie. Díky tvaru pobřeží a mořského dna tam za příznivého swellu (migrující oblasti vln v oceánu) občas vytvoří až šestimetrové vlny, a pokud budete zrovna na ostrově, rozhodně si tuto show nenechte ujít.

Vyhlášeným cílem kitesurfařů je rozlehlá písčitá pláž
Kitebeach (nebo též Shark Bay) na východním pobřeží, na níž se za optimálních větrných podmínek sejde více než stovka vyznavačů tohoto sportu. I v případě, že se kajtovat nechystáte, můžete v zimních větrných měsících navštívit tamní restauraci a užít si tamější "kajtovou" atmosféru.
Na půl cestě k letišti míjíte zátoku s městečkem
Murdeira, kde jsou vynikající podmínky pro šnorchlování, neboť je to vlastně zatopený kráter s průměrem 5 km a hloubkou kolem 4 metrů, plný podmořského života.

Západně od hlavního města ostrova
Espargos je hlavní komerční přístav ostrova Palmeira a severně od něj Buracona. To je zatopená jeskyně na jejímž dně se objevuje efekt "modrého oka", když dírou ve stropě proniká sluneční svit. To ovšem funguje jen kolem poledne a jen v případě slunečného dne, v zimních měsících slunce nevystoupá dostatečně vysoko nad obzor. "Modré oko" naštěstí není jedinou atrakcí tohoto místa, na pobřeží je přírodní bazén a na skále nad ním restaurace.

Pokud si netroufáte na individuální trip, místní agentury pořádají spoustu organizovaných výletů čtyřkolkami či pickupy po východní i západním pobřeží. Drsné pobřeží Salu má své kouzlo, výlet ani není to drahý, ale drncání v prachu po nezpevněných cestách není pro každého. Mnohem pohodlněji si pobřeží prohlédnete z plachetnice či katamaránu, ovšem bez adrenalinu a fyzického kontaktu.
Políčka na vrcholcích hor ostrova Santo Antão

Vyražte na velký výlet po dalších ostrovech


Ze Salu i Boa Visty se pořádají letecké výlety na ostatní ostrovy, ze kterých uvidíte, jak jsou ostrovy rozdílné. Teoreticky je možné uspořádat jednodenní výlet, ale kromě pár fotek toho mnoho nestihnete. Dvoudenní výlet je například nabízen na ostrov Fogo, kde můžete pokořit činnou sopku Pico de Fogo vysokou 2829 m, s vinicemi na svých svazích. Pro návštěvu hlavního ostrova Santiaga nebo dvojice ostrovů São Vicente a Santo Antão je lepší ještě delší výlet. Nejzajímavější je na kapverdských ostrovech totiž místní atmosféra, pro jejichž nasátí potřebujete nějaký čas.


Ptáci, delfíni, velryby a opice


S výjimkou několika ještěrek a jednoho druhu netopýra původní suchozemskou faunu na Kapverdách nenajdete. Jste-li ale příznivci sledování ptáků (Bird watching), a budete mít štěstí, můžete si tu odškrtnout přinejmenším 6 endemických druhů. S opicemi se můžete setkat nejen jako s turistickou atrakcí na pláží, ale kupodivu i ve volné přírodě. V národním parku Serra Malagueta v nadmořské výšce kolem 1000 m na ostrově Santiago žijí Kočkodani zelení, ti ovšem byli původně dovezeni lidmi.
Při troše štěstí zahlédnete čápy Marabu s rozpětím křídel až 3 m
Oceán je plný života, o čemž se přesvědčíte i bez potápěčské výstroje. Jen kousek od břehu - na windsurfu či kitesurfu - vás téměř trefí létající ryba a bezmála přejedete želvu. V letních měsících jsou k zahlédnutí velryby, delfíni a kosatky. Ze břehu je ovšem uvidíte jenom výjimečně, daleko větší pravděpodobnost máte na plachetnici či katamaránu.

Želvy a želvičky


Želvy jsou doslova symbolem Kapverd a přestože kdysi želvy bývaly vyhledávanou lahůdkou, nyní jsou přísně chráněné. O vejce a želvičky starají "želví ochránci", kteří nesporně dělají záslužnou práci. "Ochrana" želv je ale současně docela dobrý byznys. Zaplatíte za noční exkurzi za želvami snášejícími vejce, zaplatíte adopci hnízda, vejce i malé želvičky.
Želvy jsou symbolem Kapverd, pečují o ně želví ochránci
Nejběžnější zdejší želvou je caretta obecná (Caretta Caretta) dosahující až 150 kg, výjimečně je možné zahlédnout i osmisetkilogramovou kožatku velkou (Dermochelys Coriacea). V červenci a srpnu želvy snášejí do písku kolem stovky vajec, z nichž se po 50 dnech vylíhnou maličké želvičky. Většina z nich skončí jako potrava dravců, protože z tisíce nakladených vajec dospějí 1 až 2 želvy.