Každý ostrov vás okouzlí jinak

Kapverdské souostroví tvoří 10 ostrovů - jeden z nich je neobydlený, plus 5 dalších ostrůvků. Do severní skupiny "návětrných" (Barlavento) ostrovů patří Santo Antão, São Vicente, São Nicolau, Sal, Boa Vista a malá neobydlená Santa Luzia. V jižní "závětrné" (Sotavento) skupině jsou Fogo, Santiago, Maio a Brava.
Kapverdy se nacházejí 455 km západně od Dakaru v Senegalu
Nádhernými písečnými plážemi se chlubí ostrovy Sal, Boa Vista, Maio a částečně i São Vicente. Právě tyto ostrovy jsou převážně rovinaté a vyprahlé. Hornaté ostrovy Santo Antão, Santiago, São Nicolau, Fogo a Brava zachytí mnohem víc vlhkosti, takže jejich krajina je mnohem zajímavější, zelenější, a mají-li pláž, tak většinou s černým sopečným pískem.

Malý ostrov Sal je turisticky nejvyspělejší


Současný turistický boom začal na Kapverdách okolo roku 2005 právě na Salu díky relativně vyspělé infrastruktuře (včetně mezinárodního letiště), nádherným plážím a příznivým podmínkám pro vodní sporty. Větší a pohlednější ostrov Boa Vista objevili turisté zhruba o 5 let později, nyní je návštěvnost obou ostrovů obdobná, turistický potenciál Boa Visty je ovšem mnohem větší. Celkově v roce 2018 navštívilo Kapverdy skoro 800 tisíc turistů, což není mnoho ve srovnání s téměř  15 milióny turistů v Egyptě (ovšem v r. 2010) a přibližně 75 milióny ve Španělsku (2017). Z České republiky to v roce 2018 mohlo být kolem 18 tisíc lidí, ze Slovenska 7 tisíc.

Název ostrova Sal znamená portugalsky sůl, která je na ostrově všudypřítomná, neboť i spodní voda je většinou slaná. V kráteru vyhaslé sopky na úrovni moře poblíž města Pedra Lume vzniká sůl odpařováním mořské vody v podstatě sama, takže se kráter už v polovině 19. století začal využívat jako solný "důl". Sůl se exportovala hlavně do Brazílie a později do Afriky, nyní se těží už jen pro vlastní kapverdskou potřebu.  Dodnes stojí poblíž Pedra Lume první kostel na Salu, kaple Panny Marie Milosrdné postavená v r. 1853. Sůl se těžila také poblíž Santa Marie, kde pro její dopravu byla roku 1836 postavena první železnice na území tehdejšího Portugalska.
Kráter v Pedra Lume na ostrově Sal funguje jako přírodní solný důl
Sal patří s rozlohou 216 km² (cca 30 x 12 km) k menším ostrovům souostroví, je vyprahlý, téměř beze srážek a zeleně. Říká se dokonce, že je ostrovem "nejošklivějším", je ale turisticky nejrozvinutější a asi nejbezpečnější. K hotelovým kapacitám Kapverd přispívá téměř polovinou stejně jako mnohem větší a "pohlednější" Boa Vista, ubytovací kapacita všech ostatních ostrovů nepřesahuje 10%.

Popularita Salu je dána nejen bělostnými plážemi, ideálními podmínkám pro vodní sporty, ale přispívá k ní též
mezinárodní letiště, které už před druhou světovou válkou začali budovat Italové. S dráhou dlouhou 3,8 km a navigačním systémem pro přistání bez viditelnosti (ILS) je v západní Africe jedinečné, a bylo dokonce záložním letištěm pro americký raketoplán.
Ostrov Sal je atraktivní hlavně plážemi, vodními sporty, rybařením, potápěním, své kouzlo mají však také divoká skalnatá pobřeží, písečné duny, sopečné kopce nebo historická i současná těžba soli. Individuálně můžete cestovat po celém ostrově, konkrétní tipy na výlety po Salu najdete v menu Aktivity > Turistika a výlety.

Hlavní město ostrova
Espargos s cca 8000 obyvateli se nalézá uprostřed ostrova, pár set metrů severně nad letištěm. Prosperuje díky nedalekému letišti, žije vlastním "neturistickým" životem a stojí za návštěvu.

Turistický ruch je soustředěn hlavně o 20 km jižněji v bývalé rybářské vesničce
Santa Maria (cca 25 tisíc obyvatel), v hotelích na přilehlé pláži dlouhé 5 km a v resortech na západním pobřeží. V Santa Marii najdete několik restaurací a barů v různých cenových úrovních. Nepřehlédnutelný je diskobar Pirata, který je inspirován stejnojmenným barem v brazilské Fortaleze.

Na západě končí Santa Marie hotelovým resortem Riu v těsném sousedství písečné duny a kultovního surfařského spotu Ponta Preta. Sever ostrova Sal je takřka neobydlený, s výjimkou kamenolomu a vězení, a rozervané pobřeží osloví nejvíc rybáře a milovníky drsné přírody.
Kultovní surfařský spot Ponta Preta na jihozápadě ostrova Sal

Boa Vista je ostrovem pláží a písečných dun

S hlavním městem Sal Rei je třetím největším ostrovem a trojnásobně větším "dvojčetem" Salu. Má však trochu více zeleně, fauny, 55 km bělostných pláží, rozsáhlé oblasti písečných dun a několik oáz. Vzhledem k pouhým 6 tisícům místních obyvatel je převážně "hotelovým" ostrovem, ale moře a vodních sportů si užijete podobně jako na Salu. Z pláže v Santa Marii na Salu bývá vidět pouhým okem, je to necelých 40 km.

Jsou dva výklady původu názvu ostrova. Volnějším překladem může být "krásný pohled" na bělostné pláže, který se v 15. století naskytl portugalským objevitelům. Tehdejší námořníci však určitě nebyli plážíchtivými turisty, a tak je pravděpodobnější doslovný překlad "dobrý výhled", který se námořníkům naskytl při náhlém zlepšení viditelnosti, které na obzoru odhalilo siluetu ostrova.
Čtvrmiliónová Praia je hlavním městem Kapverd

Santiago s hlavním městem Praia je největším ostrovem


Santiago je největším a nejlidnatějším ostrovem (991 km², 250 tis. obyvatel), jeho hlavní město Praia (130 tis. obyvatel) je hlavním městem Kapverd. Je také jediným ostrovem nepřetržitě obydleným téměř od svého objevení v r. 1460, neboť jeho hornatý profil zadržuje srážky, je úrodný a nebýval tolik devastován suchem jako ostatní ostrovy. Najdete na něm dokonce skutečnou přehradu, kterou v roce 2006 financovali Číňané.

Fogo láká turisty činnou sopkou


Jediná činná sopka Kapverd se právě zde vypíná do výše 2829 m a je také největší atrakcí ostrova s hlavním městem São Filipe a více než 50 tisíci obyvateli. Erupce z prosince 2014 zničila osadu uprostřed kráteru i správní budovu národního parku slavnostně otevřenou v březnu téhož roku. Fogo je úrodným ostrovem, populární je hlavně místní káva a víno zvané Chã, které můžete okusit ve většině lepších kapverdských restaurací.

Kulturní São Vicente a zelené Santo Antão


Pouhých 15 km trajektem odděluje tyto dva ostrovy, a protože fungující letiště je jen na prvním z nich, turisté během výletu často navštíví oba.

São Vicente je podobně malý ostrov jako Sal, ale s téměř 80 tisíci obyvateli je daleko lidnatější, hornatější a zelenější. Je to velice pěkný ostrov, neboť na něm nechybí několik písečných pláží vhodných i pro vodní sporty. Hlavní město Mindelo má evropský "střih", bývá považováno za kulturní centrum ostrova a působí v něm hned tři univerzity. Od počátků transatlantické lodní dopravy měl jeho přístav Porto Grande strategický význam pro doplnění zásob i posádky a Mindelo prosperovalo. Současné lodě však už přestávku nepotřebují, a tak význam přístavu značně poklesl.
Santo Antão s hlavním městem Porto Novo je druhým největším ostrovem, velice úrodným a údolí (ribeiry) na úbočích až dvoukilometrových sopečných kopců jsou zelená, s papájou, banány a cukrovou třtinou doslova na každém kroku.
Přístav Porto Grande v Mindelu na ostrově São Vicente

São Nicolau je především zemědělské


Většina ze 13 tisíc obyvatel středně velkého hornatého ostrova s hlavním městem Ribeira Brava se věnuje zemědělství navzdory tomu, že ostrov postihují dlouhá období sucha. Právě ze São Nicolau ovšem pochází populární červená tuňáková konzerva 300 g, která je vynikající a je jedním z mála zaručeně lokálních "suvenýrů", který si z Kapverd můžete přivézt.

Maio nabízí pláže i procházku lesem


Na tomto malém ostrově s hlavním městem Vila do Maio (známějším jako Porto Inglês) se 6 tisíci obyvateli najdete nejen největší kapverdský les, ale také písečné pláže - podobné těm na Salu a Boa Vistě. Je pouhých 25 km od hlavního ostrova Santiago, čímž má značný turistický potenciál.

Brava je vrcholem podmořské sopky


Ostrov s hlavním městem Nova Sintra je vlastně jenom vrcholem sopky, která ční do výše 976 m nad mořskou hladinu a s necelými sedmi tisíci obyvateli a plochou 67 km² je nejmenším obydleným ostrovem souostroví. Na dohled od něj je ostrov Fogo.

Maličká Santa Luzia je neobydlená


Se 35 km² je nejmenším ostrovem, trvale obydleným jenom v 18. století, který později sloužil už jen poustevníkům. Je přírodní rezervací s několika endemickými druhy ptáků a s možností exotického rybolovu s přenocováním na ostrově.