Jak se na Kapverdách zabavit?

Je-li vaším cílem odpočinková dovolená, tak vás plně může uspokojit už jen povalování na pláži a v moři, procházky po okolí a slušná strava v hotelu. Pokud máte větší ambice, není problém je naplnit.

Ve skutečnosti drtivá většina turistů stráví dovolenou v hotelovém resortu, a některým z nich pak stačí jednodenní výlet autobusem plným "účastníků zájezdu", aby se stali experty na Kapverdy (či na jakoukoli jinou světovou destinaci). Jen hrstka z celkového počtu návštěvníků se vydá poznávat Kapverdy na vlastní pěst nebo praktikují sportovní aktivity mimo hotel. Je to jen dobře, protože jinak by třeba v maličké Santa Marii na Salu nebylo k hnutí.
Na výlet můžete vyrazit individuálně nebo ve skupině

Pojedete na výlet hromadně nebo individuálně?


Záleží tom, co vám vyhovuje, a jak jste aktivní.
Pronájem malého off-roadu Suzuki Jimny přijde na cca 50 E denně a budete svým pánem. Třeba na ostrově Sal těch pár jakž takž zajímavých míst snadno najdete sami a poznáte místní atmosféru.

Pokud vám nevadí hromadné výlety v autobusu plném Čechů nebo pokud je dokonce vyhledáváte, můžete si je i na Kapverdách dopřát. Ovšem projížďka ostrovem pickupem či místním autobuskem s kapverdským průvodcem mluvícím lámanou angličtinou vás vyjde mnohem levněji, žádné nebezpečí vám nehrozí a zážitek je autentičtější.

Je výhodné nakoupit výlety a aktivity hned po příletu?


Delegáti vás budou nabádat k co nejrychlejšímu nákupu výletu po ostrově s tím, že bude vyprodáno. Stát se to může. Jejich motivací je ovšem nejen vaše spokojenost, ale i provize, kterou mají z výletů, prodaných aktivit a třeba i od suvenýrového stánku, u kterého zastaví autobus. Pokud se den, dva rozhlédnete, nejspíš ušetříte, když oželíte autobus plný českých turistů. Nebo si místo výletu po ostrově půjčíte auto, kolo, zkusíte potápění, rybaření či sporty na vodě. Některé aktivity, jako windsurfing, kajtování, potápění nebo výlet na jiný ostrov je samozřejmě lepší objednat ještě před dovolenou přes internet.

Kde se koupat a plavat?


Oceán a pláže jsou vedle stabilního počasí největším turistickým bohatstvím Kapverd. K oceánu však patří vítr a vlny, a pokud to někomu vadí, měl by k tomu přihlédnout při volbě termínu. Od února do května mívá voda kolem 22°C, v létě a na podzim je to o až 4°C více. Údaje jsou to jen orientační, záleží na počasí, proudech a celkové situaci v Atlantiku.

Se správnými informacemi vás ani vlny nemusí připoutat k hotelovému bazénu. Na Salu mají písčité pláže unikátní polohu, takže v době velkých vln na pláži v Santa Marii bývá klidná voda u duny na Ponta Pretě, a naopak. Při plavání se nevzdalujte daleko od břehu, mohl by vás přejet
motorový člun nebo zachytit silný proud.
Díky unikátní poloze pláží na Salu můžete v moři plavat skoro vždy
Plavání na Boa Vistě je mnohem nebezpečnější. Hotely jsou sice na nádherných plážích, ale ty nejsou chráněné před případnými vlnami a silné proudy jsou mnohem blíž ke břehu. Každý rok se tam utopí několik plavců, kteří podcení přírodu.


Chcete individuálně procestovat Kapverdy?


Individuální cestování po ostrovech stojí za to, přestože tam nenajdete žádné turistické "superdestinace" jako malebná historická centra, exotické chrámy, dramatické vodopády či obří obchodní centra. Turistická neobjevenost a skromnost turistické nabídky je ale výhodou, neboť putujících turistů je minimum, příroda zůstává panenská, místní obyvatelé ještě nebývají turismem zkaženi a bezpečnostní rizika jsou nevelká.

Jak se pohybovat po ostrově?


Pohyb v rámci jednoho ostrova
místní dopravou (aluguery, taxíky, kyvadlovou dopravou), pronajatým vozem/skútrem/čtyřkolkou/kolem nebo pěšky je bezproblémový.  A takové cestování není ani nebezpečné, pokud se budete chovat podobně jako doma, vyhnete se problémovým oblastem a nebudete dávat najevo, že jste bohatý turista.

Místní doprava funguje překvapivě dobře a v různých cenových relacích, které jsou do určité míry dokonce regulovány místní samosprávou. Na ceně je dobré se domluvit dříve než sednete do taxíku nebo alugeru - což je místní hromadná doprava v podobě mikrobusů či pickupů. V největších městech Praia a Mindelo je provozována též standardní městská hromadná doprava.
Taxi z/na letiště do Santa Marie na Salu stojí přes den 10-12 euro, stejně jako zpáteční taxi na Kitebeach. Z hotelové oblasti do centra Santa Marie zaplatíte 2-4 Eura (dle denní doby). V mikrobusu Alugeru budete sedět s dalšími dvanácti Kapverďany a cesta ze Santa Marie do 20 km vzdáleného hlavního města Espargos vás přijde na jedno euro.

Přijemným rozšířením možností je na ostrově Sal bezplatná kyvadlová doprava pro turisty, která funguje mezi hotelovými resorty, Santa Marií, Ponta Pretou, Vila Verde, ap.

Jak funguje doprava mezi ostrovy?


Je kombinací lodní a letecké dopravy. Kvůli zanedbané infrastruktuře se i na některé nepříliš vzdálené ostrovy řádnou lodní linkou nedostanete, a musíte draze letět. Pro turisty je nepochopitelné, že musí ze Salu na Boa Vistu a zpět letadlem za 100 Euro, když je to 40 km. Na jiné ostrovy, jako na Santo Antao nebo Bravu se naopak dostanete jen lodí. Spojení rychlým a pohodlným trajektem mezi některými ostrovy poskytuje společnost Fast Ferry, bohužel se to netýká ostrovů Sal a Boa Vista.

Pravidelné letecké spojení mezi ostrovy provozuje od roku 2017 španělská letecká společnost Binter, která v tom nahradila v podstatě zkrachovalou národní leteckou společnost TACV. Kromě toho Binter zajišťuje také letecké spojení Kapverd s Kanárskými ostrovy.

Je možné si pronajmout auto, skútr nebo kolo?


Auta k pronájmu jsou ve slušném stavu a ani při vracení nebývají komplikace. Musíte mít řidičák, věk nejméně 21 let, někdy je požadována kauce v hotovosti, jindy vystačíte s platební kartou. Je dobré si auto předem rezervovat, především v sezóně jich je nedostatek - hlavně s pohonem všech kol, což je na Salu i Boa Vistě potřeba. Malé auto 4x4 pořídíte za 48 Euro/den, pickup za cca 64 Euro/den. Čtyřkolku - quad -  je možné půjčit za 40 Euro na půl dne a za 70 Euro na celý den.
S půjčeným terénním elektrokolem můžete projet skoro celý ostrov Sal
Skútr si v Santa Marii můžete půjčit na několika místech od 30 Euro/den. Kromě Santa Marie s ním můžete prozkoumat také Espargos, Murdeiru, dojedete k solnému dolu/kráteru, ale mimo zpevněné cesty není skútr úplně vhodný. Půjčit si můžete i kolo, cena je cca 12 Euro za den. Poslední dobou se velmi rozmohla také terénní elektrokola, která jsou s ohledem na častý silný protivítr pro Sal ideální volbou.