Opakovaně objevované Kapverdy
Souostroví malých ostrovů ve východním Atlantiku poblíž rovníku je samostatným státem od roku 1975, kdy přestalo být portugalskou kolonií. Bylo objeveno už ve starověku, znovu ve středověku a v posledních letech ho objevují turisté z celého světa, ale hlavně z Evropy.
Město Mindelo na ostrově São Vicente je kulturním centrem Kapverd
Kapverdy na mapě světa
Kapverdské ostrovy se rozkládají se v Atlantickém oceánu západně od Afriky, 455 km od senegalského Dakaru, 1800 km jižně od Kanárských ostrovů, na 16. rovnoběžce severní šířky. Jsou tedy zhruba 1800 km nad rovníkem a 800 km jižně pod obratníkem Raka. Z Prahy je to vzdušnou čarou 5000 km, z jižního Portugalska 2700 km. Na ploše 4033 km² žije necelého půl miliónu obyvatel s takřka neuvěřitelným věkovým průměrem 21 let.
Kapverdy jsou bývalou portugalskou kolonií, která získala samostatnost v roce 1975. Kapverďané se pak do r. 1991 pokoušeli budovat komunismus, nyní jsou standardní demokracií s dvojicí dominantních politických stran.
Úředním jazykem je portugalština, měnou je Kapverdské Escudo - CVE, pevně navázané na Euro. Místní obyvatelé mezi sebou mluví místní kreolštinou, která z portugalštiny vychází.
Souostroví tvoří deset větších ostrovů a několik menších ostrůvků. Krásy oceánu si užijete na všech, ale jinak se ostrovy velmi liší, což je do značné míry důsledkem jejich sopečného původu a rozdílného geologického stáří.
Přístav Palmeira na ostrově Sal (chybí Santiago, Maio a Santa Luzia)
Nevysoký ostrov Sal je rájem vodních sportů, má nejrozvinutější turistickou infrastrukturu, patří k nejbezpečnějším, má bělostné pláže, ale jeho vnitrozemí je vyprahlé, nehostinné a nejvyšší hora Monte Grande měří jen 406 m. 40 km vzdálená Boa Vista je o trochu zelenější, mnohem větší, s více plážemi a turisticky perspektivnější. Písečnými plážemi se chlubí ještě ostrovy Maio a São Vicente.
Ostrovy São Nicolau, Santo Antão či Santiago jsou hornaté a porostlé vegetací. Ovocem i zeleninou zásobují ostatní ostrovy. Ostrov Fogo zdobí téměř tříkilometrová činná sopka, populární je také pěstováním vína a kávy.
Podrobnější informace o jednotlivých ostrovech najdete v menu Info>Každý ostrov je jiný.
Historie osídlení
Moderní historie Kapverd začíná v roce 1456, kdy první ostrovy (Boa Vistu a Santiago) objevil Ital Alvise Cadamosto ve službách portugalského prince Jindřicha Mořeplavce. Zbývající ostrovy objevili pro Portugalce v průběhu následujícího desetiletí Diogo Gomes a António Noli. Ostrovy byly tou dobou liduprázdné, trvalé osídlení ostrova Santiago se datuje od roku 1462, součástí portugalské říše se ostrovy staly roku 1495.
Moderní historie Kapverd začíná v roce 1456
Kapverdská historie je ovšem mnohem delší, ostrovy se v důsledku vulkanické činnosti začaly vynořovat před 60 milióny lety. První písemné zmínky se o nich objevují na počátku našeho letopočtu v dílech Pomponia Mela (zemřel v r. 45) a Plinia Staršího (zemřel r. 79). Ostrovy se nazývaly Gorgady podle mytických sester Gorgon, zabitých Perseem. V dalších letech ostrovy patrně navštívili Maurové, guinejští rybáři i arabové, písemné důkazy ale chybí.
Rozkvět a úpadek zažila většina ostrovů
Díky obchodu s otroky souostroví prosperovalo od 16. století, kdy se stalo přestupní stanicí na cestě z Afriky do Ameriky. Ekonomický vzestup však přilákal piráty a mezi nimi i Francise Drakea, který koncem 16 století opakovaně vyplenil tehdejší hlavní město Ribeira Grande (nyní Cidade Velha) na největším ostrově souostroví Santiago. Velkou katedrálu tamtéž ovšem rozbořil až francouzský pirát Jacques Cassard v r. 1712, její ruiny pokrývají úctyhodných cca 60x40 m (asi jako chrám sv. Barbory v Kutné Hoře).
Nebezpečnější než piráti ovšem byla období sucha, která ničila jinak vcelku fungující zemědělskou produkci a způsobovala hladomory. Během tří největších v 18. a 19. století zemřelo přes 100 tisíc lidí, což představovalo asi 40% populace. Když se k tomu přidal konec obchodu s otroky, ekonomický úpadek způsobil v 19. století masovou emigraci obyvatel, především do Spojených Států, kde nyní žije na půl miliónu krajanů.
Ekonomické oživení Kapverd nastalo koncem 19. století s rozvojem transoceánské lodní dopravy. Přístav Porto Grande v Mindelu na ostrově São Vicente se stal ideální zastávkou pro doplnění uhlí, vody, potravin i pro drobné opravy. Po druhé světové válce však také tento zdroj příjmů začal vysychat, přesto Mindelo dodnes zůstává kulturním centrem ostrovů.
Období dočasné ekonomické prosperity zažily i další ostrovy, ale jejich dopad na celé souostroví byl omezený. Ostrov Sal se stal v 18. století významným producentem soli, v roce 1939 na něm Italové zahájili stavbu velkého mezinárodního letiště. Export soli svého času "živil" také ostrovy Boa Vista a Maio.
Jako portugalská kolonie získaly Kapverdy samostatnost 5. července 1975. Stalo se tak vcelku poklidným způsobem a zřejmě proto nikdy nebyly vztahy s Portugalskem tak napjaté jako v případě některých jiných bývalých kolonií.
Kapverdská vlajka z r. 1992 vypadá trochu jako "kombinace" vlajek EU a USA
República de Cabo Verde
Takový je současný oficiální portugalský název samostatného demokratického státu s hlavním městem Praia na ostrově Santiago. Český název Kapverdy je odvozen od místního názvu Cabo Verde, který v Portugalštině znamená zelený mys. Název odkazuje na nedaleký výběžek afrického kontinentu, což odráží už téměř nepoužívaný starší český název Ostrovy zeleného mysu.
Wikipedia nabízí pod anglickým názvem Cape Verde také oblast na Marsu. To sedí, protože nehostinná místa některých ostrovů Mars skutečně připomínají. O ostrově Sal se dokonce žertem říká, že na rozdíl od něj vědci připouštějí na Marsu existenci života. Pravda je naštěstí jiná. Kapverdy žijí - včetně Salu, stávají se stále populárnější turistickou destinací a tento trend bude nejspíš pokračovat.
Málokteré místo na světě může nabídnout celoročně stabilní počasí s denními teplotami od 25 do 30 stupňů, bez hurikánů a dlouhých období dešťů. Stabilní je také demokratický politický systém, tropické nemoci hrozí méně než v jiných tropech, muslimský oděv zahlédnete výjimečně a místní obyvatelé jsou v drtivé většině usměvaví, přátelští a nesnaží se z vás dostat za každou cenu peníze.
Politicky stabilní země
Standardní parlamentní demokracií jsou Kapverdy od roku 1991, s výraznou dominancí dvou politických stran: PAICV (Africká strana za nezávislost Kapverd) a MPD (Hnutí za demokracii). Z těchto stran se také střídavě rekrutují prezident a premiér. Na africké poměry nevídaná politická stabilita a demokratický systém mají největší zásluhu na ekonomické pomoci, které se zemi z celého světa dostává. Země je to jinak velice chudá, bez nerostného bohatství, pro efektivnější rybolov postrádá infrastrukturu, což do značné míry platí i pro turistiku. Oceněním pozitivního vývoje byl v roce 2008 vstup do světové obchodní organizace (WTO).
Náboženství a vzdělání
95% obyvatel jsou křesťané a kostely jsou pěkně udržované. Také na Kapverdách vznikají v posledních letech mešity, ale nejsou to žádné výrazné budovy, takže si jich nejspíš nevšimnete. Školní docházka je povinná a všude můžete potkat neuvěřitelně čisté a upravené žáky a žákyně, většinou ve slušivých uniformách. Vzhledem k nízkému průměrnému věku je dětí všude spousta, desítka sourozenců není výjimkou.
Kostel Panny Marie Pomocné v hlavním městě Praia na ostrově Santiago
Mluví se kreolsky, úřední řečí je portugalština
Čím dál častěji uspějete také s angličtinou, zkusit můžete také francouzštinu nebo italštinu. Místní mezi sebou mluví kapverdskou kreolštinou, která je velmi zjednodušenou portugalštinou z 15. - 17. století, téměř bez gramatiky. Současná portugalština se vyvíjela další 3 století samostatně, má proto odlišnou výslovnost i nesrovnatelně bohatší slovní zásobu. Na každém ostrově je kreolština trochu jiná a ani psaná forma není jednotná, takže standardizace by byla obtížná.
Kapverdské Escudo (CVE) má s Eurem pevný kurz
Je místní měnou, která je pevně navázána na Euro s kurzem 110,5536:1. V turistických oblastech lze většinou platit přímo Eury, často však s nevýhodným kurzem 100:1.
Rostoucí, ale problematická ekonomika
Před deseti lety byly Kapverdy pro Afriku vzorem s pětiprocentním růstem HDP a přibývajícími turisty. Zadlužení vysoko nad 100% HDP a sporná strategie vlády ekonomiku zabrzdily. V posledních letech se opět rozběhla, ovšem zase na dluh. Rozhodující je důvěra velkých investorů, kterou Kapverdy zatím mají. Jen na Salu byl v roce 2014 dokončen hotel Meliã Dunas s 1700 pokoji, v následujících pak letech hotely Melia Llana, Riu Sensimar a v roce 2017 byl v Santa Marii otevřen hotel Hilton (s kasinem Casino Royale), se kterým se počítá i v hlavním městě Praia a v přípravě je několik hotelových komplexů na ostrově Boa Vista.
Rezervy v turistické nabídce a infrastruktuře
Kapverdské úřady si zatím asi neuvědomují, jak důležitý je z dlouhodobého hlediska pohled movitějších turistů na celou zemi. Jen pokud stráví dovolenou uvnitř luxusního hotelového komplexu, nebudou jim vadit všudypřítomné odpadky, pobíhající psi, agresívní taxikáři, neodbytní prodavači bezcenných suvenýrů, přibývající drobné krádeže nebo torza staveb z období investičního boomu let 2006 až 2008, která hyzdí Santa Marii na mnoha místech.