Sportovat může na Kapverdách každý

Ostrovy jsou především rájem vodních sportů, potápění a rybaření, ale díky teplému stabilnímu počasí si můžete kdykoli také zaběhat, zajezdit na kole nebo zaposilovat v hotelových a venkovních posilovnách. Když k tomu přidáte poměrně teplé moře, můžete se ideálně připravit na triatlon nebo na dálkové plavecké závody.

Ideální podmínky pro vodní sporty


Teplota moře nestoupá k únavné třicítce jako v mnohých jiných destinacích, osvěžujících 22 až 27°C (dle období) je vhodnějších pro aktivní plavání než pro polehávání ve vodě a pro surfování většinou vystačíte s krátkým neoprénem. Občasné větší vlny u břehu mohou odradit hlavně menší děti, zdatnějším plavcům vadit nebudou. Proudy jsou nebezpečné hlavně na ostrově Boa Vista, pláž v Santa Marii na Salu je v zálivu, který proudy i vlny omezuje. Žraloků se nebojte, žádný útok na Salu ani na Boa Vistě nebyl zaznamenán.
Na Kitebeachi se potkávají začátečníci, pokročilí i mistři světa
Pravděpodobnost optimálních podmínek pro různé vodní aktivity se mění s ročním obdobím, což můžete podrobněji nastudovat v sekci o počasí. Z velkých vln a silného větru budou nadšeni pokročilejší kitesurfaři a windsurfaři od prosince do dubna, po zbytek roku nefouká tak silně a často, ale pořád si můžete zajezdit, pokud přijedete na předpověď nebo na delší dobu. Samotné vlny celoročně ocení surfaři, třeba přímo u mola v centru Santa Marie nebo na západním pobřeží.

Kitesurfing a Windsurfing


V případě
vlnového kitesurfingu jsou Kapverdy světovou špičkou a hned několik Kapverďanů patří do nejlepší světové desítky. Je to dáno počasím, převládajícími větry, tvarem pobřeží i mělčinami, které jsou pro vytváření správných vln nezbytné. Kapverdské vlny navíc mohou okusit už i mírně pokročilí kajtaři, neboť třeba návětrná Kitebeach na ostrově Sal je pro ně velmi bezpečné místo. Kultovním místem je ale závětrná Ponta Preta, kde bývá téměř "hladká" voda, ale taky tam mohou přijít ze západu třeba pětimetrové swellové vlny. Kajtovat je možné i přímo před hotely na městské pláži v Santa Marii, vítr je tam ale negativně ovlivněn budovami a několikadecimetrové vlny nepříjemně drncají. Pro pokusy na hydrofoilovém prkně je to ale docela vhodné místo.

Předpoklady pro základní výuku kitesurfingu tu možná nejsou ideální, ale kdo se naučí kiteboarding na Kapverdách, bude bez problémů jezdit kdekoli na světě. Působí zde skoro desítka profesionálních kitesurfových škol, začátečnické i pokročilejší lekce je lepší si objednat předem na internetu, ale nejspíš se "chytnete" i přímo na místě.
Na skutečně velké vlny se z windsurfařů odváží málokdo, a tak většina z nich vyhledává místa před vlnami chráněná. "Placaté vody" je ale na světě spousta, takže windsurfaři často přijíždějí spíše za teplým počasím v době, kdy v Evropě zuří zima.

Větrným surfovým sportům se daří také na ostrovech Boa Vista, Sao Vicente a Maio. Sal však poskytuje vyspělejší infrastrukturu i autentičtější lokální atmosféru.
Ponta Preta na Salu patří k nejlepším vlnovým resortům na světě

Surfing, bodyboarding, skimboarding a SUP


Klasický surfing na vlnách je tu tradičním celoročním sportem, větší vlny jsou však samozřejmě v zimních měsících. Podmínky jsou sice většinou vhodné spíš pro zkušenější surfaře, ale probíhá tu i výuka naprostých začátečníků, včetně dětí. Také surfových škol je na Salu několik, jsou docela dobře vybavené a komplexně se o vás postarají.
Hitem posledních let je pádlování na prkně - SUP
Hitem posledních let je surfování s pádlem - SUP, které je v bezvětrných dnech dobrým doplňkem ostatních sportovních aktivit a pokročilejší "supisté" se pouštějí i do vln. Bodyboarding tady není jen sportem pro děti, ale odvážní "místňáci" sjíždění několikametrových vln po břiše zakončují efektními salty. Se prknem skimboardem se rozeběhnete po pláži, hodíte ho na mokrý písek, naskočíte na něj a pokračujete skluzem po vodní hladině - pokud ovšem neskončíte v kotrmelcích.