Je na Kapverdách draho a kolik co stojí?
Tak je to vyhlášená turistická destinace a prakticky všechno se musí dovážet - včetně potravin a většiny suvenýrů. Dvojnásob to platí pro vyprahlý Sal a Boa Vistu. Na druhou stranu tu není mnoho příležitostí k utrácení.
Třeba nejzákladnější potraviny v samoobsluze vás na Salu v Santa Marii budou stát jen o něco více než v Česku. Na molu koupíte kilo vynikajícího čerstvého tuňáka od 5 Euro, ale pokud je ryb nedostatek, může stát až dvojnásobek. Menší ryby jsou mnohem levnější, rovněž vynikající, ale mají kosti.
Chcete-li si pochutnat na langustě, připravte si cca 30 Euro
Houska přijde na 0,1 Euro, kilo rýže na Euro, litr mléka je za Euro a litrová lahev piva 2,5 Euro. Pětilitrovou lahev pitné vody koupíte v obchodě za necelá 2 Eura. Zelenina a ovoce jsou naopak dost drahé, za kilo rajčat dáte zhruba 4 Eura, za kilo pomerančů 3 Eura a za kilo banánů 1,7 Eura. Na "zelených ostrovech" Kapverd je to sice až třetina, ale Kapverďané zatím nejsou schopni ovoce a zeleninu z těchto ostrovů levně dovézt na méně úrodné ostrovy. Pokud preferujete "zdravou" stravu, je pro vás all inclusive pobyt jasnou volbou, ani v levnějších hotelích nebývá konzumace ovoce a zeleniny výrazněji omezena.
Jaké a jak drahé jsou místní restaurace?
Návštěvu místní restaurace byste neměli vynechat. Strava v hotelích nebývá špatná, ale ryby bývají pro jistotu propečenější, někdy až příliš. V místní restauraci na Salu si dáte rybu polosyrovou nebo dokonce syrovou, jako tatarák nebo carpaccio (cca 5 - 12 Euro podle velikosti). Také tam okusíte místní speciality, jako je cachupa rica (kačupa ríka - typicky 15 Euro), buzio (mušle - 5 - 10 Euro) nebo lagosta (langusta), často za doprovodu živé hudby. Skutečně výborný grilovaný tuňák v lepší restauraci vás bude stát do 15 Euro, velké pivo v restauraci stojí 2,5 až 4 Eura a sklenička vína 1 až 3 Eura.
Celý oběd můžete pořídit i za méně 5 Euro jako "prato do dia" (nabídka dne), ale pokud máte citlivější zažívání, raději se těm nejlevnějším restauracím (spíše jídelnám) vyhněte. Problémem nebývají vadné suroviny, ale spíše hygiena personálu, protože voda je v kapverdských domácnostech vzácná.
Restaurace Lob Star v sousedství mola v Santa Marii na Salu
Dominantou pláže v Santa Marii na Salu je restaurace Farolim v hotelovém komplexu Odjo d'Agua poblíž mola. V této kapverdské restauraci servírují tuňákového tataráka a polosyrový steak, carpaccio ze serry, jaké jste nejspíš ještě nejedli. Levnou kapverdskou restauraci d'Angela najdete jen o kousek blíže molu a nemůžete ji minout, když půjdete po pláži. V poledne tam dostanete jídlo na váhu, cca 8 Euro za kilo, večer se stává levnou stylovou restaurací na pláži, mnohdy s živou hudbou. Na "Angelu" navazuje řada několika dalších restaurací s výhledem na moře, která je ukončena vysokými palmami zdobícími výbornou italskou restauraci Palm Beach.
Přímo u mola je bistro Sol Doce s palačinkami (sladkými a slanými) i s čerstvými grilovanými rybami, a hned vedle je nepřehlédnutelná rybí restaurace Lobstar, která ukončuje pěší zónu směřující k molu. Namátku lze jmenovat několik dalších osvědčených tipů, jako Colonial a Caranguejo na hlavním náměstí, Amerigos na pěší zóně k náměstí nebo pizzerii Leonardo schovanou v uličce za nejvyhlášenější italskou cukrárnou Gira Mondo poblíž katolického kostela. Pár desítek metrů od cukrárny směrem k náměstí je vyhlášený bar Calema ožívající hlavně v noci, stejně jako italský bar Ocean Café na náměstí. Jakousi kombinací "muzea a skanzenu" se snaží být restaurace Funaná přímo na pláži poblíž hotelu Salinas.
Co je Grogue? Jaké je pivo? Co spropitné?
Téměř veškerá produkce kapverdské cukrové třtiny na ostrovech Santo Antão a Santiago končí jako tradiční kapverdská pálenka Grogue (též Grogo či Grogu) s obsahem alkoholu 38 - 54%. Grogue je též základem míchaného nápoje ponche s různými příchutěmi - ovocnými, s medem, ap.
Grogue je pálenka z cukrové třtiny s obsahem alkoholu 38 - 54%
Většina pálenky pochází z malých domácích palíren, a tak kvalita kolísá. Někdy se vyrovná velmi dobrému bílému rumu, ale může být vysloveně škodlivá, zejména pokud je určena ke konzumaci turisty v barech. Sami kapverdské úřady přiznávají problémy s vysokým obsahem metanolu a mědi, poslední dobou se množí případy pančování různými technickými kapalinami. Když vám z takové "tekutiny" na umíchají caipirinhu, cukr a limetka případnou pachuť překryje.
Nejrozšířenějším pivem je místní Strela s chutí lehké desítky, ale s obsahem alkoholu 5.6%. Někde vám natočí také portugalský Bock a výjimečné některé z belgických piv. Lahvové nabídce také dominuje Strela, ale v restauraci není problém si objednat třeba Heineken.
V malých restauracích, taxíkách a obchodech se žádné spropitné dávat nemusí. Ve větších, luxusnějších a turisticky orientovaných restauracích je slušností nechat 5 až 10 procent.